Psykolog Tony Hill och kriminalinspektör Carol Jordan konfronteras med en serie mystiska självmord. Det gäller genomgående kvinnor som utsatts för näthat, och det märkliga är att de alla imiterat självmord som begåtts av berömda författare som Sylvia Plath och Virginia Wolf. Kan det i själva verket röra sig om en seriemördare?
Val McDermid, född i Skottland och bosatt utanför Manchester, är en av Storbritanniens mest framgångsrika och omtyckta deckarförfattare. Hennes böcker har även blivit omtyckta TV-serier.
"Otäck, välskriven och med många härliga karaktärer, inte minst de sconesätande poliserna." Susanna Lundell, Kommunalarbetaren
"Eftersom anonyma kvinnohatare på nätet sällan får något straff är det skönt att Val McDermid finns. Hon är lysande som ställföreträdande hämnare." Ingalill Mosander, Aftonbladet
							 
								
									ArbetstitelDet svarta nätet
Standardpris89.00
Illustrerad
 Orginaltitel
Åldersgrupp
BandtypPocket
Recensionsutdrag
Läsordning i serie
MediatypBok
AvailableToOrder
 IsContractProduct
 Inlaga
Sidor383
Publiceringsdatum2018-04-27 00:00:00
FörfattareVal McDermid
Kort BeskrivningPsykolog Tony Hill och kriminalinspektör Carol Jordan konfronteras med en serie mystiska självmord. Det gäller genomgående kvinnor som utsatts för näthat, och det märkliga är att de alla imiterat självmord som begåtts av berömda författare som Sylvia Plath och Virginia Wolf. Kan det i själva verket röra sig om en seriemördare?
Storlek
Färg
IsBokinfoProduct
 SeriesTitle
erpOwnsPrice
 BokinfoStatusCode21